fpl
19 دی 1401 - 17:49

روسیه ناآرامی‌های اخیر در برزیل را محکوم کرد

سخنگوی وزارت خارجه روسیه در سخنانی بروز ناآرامی‌های اخیر در برزیل را محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری ایتار تاس، «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه امروز دوشنبه در بیانیه‌ ای اعلام کرد: مسکو معتقد است که تلاش‌ ها برای نقض قانون اساسی در برزیل اقدامی غیرقابل قبول است.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه در این خصوص گفت: ما معتقدیم که هرگونه تلاش برای نقض نظم قانون اساسی غیرقابل قبول است. ما از «لولا داسیلوا» رئیس جمهور برزیل که در روز اول ژانویه به قدرت رسید، حمایت می کنیم. اقدام‌ های غیرقانونی صورت‌ گرفته در برزیل در جهت زیر سوال بردن دموکراسی در این کشور را محکوم می‌ کنیم.

«ماریا زاخارووا» در ادامه اضافه کرد که ثبات داخلی در برزیل باید حفظ شود و این کشور متحد مهمی برای روسیه است.

در همین ارتباط، قاضی دیوان عالی برزیل از شبک ه‌های اجتماعی فیسبوک، اینستاگرام، توییتر و تیک‌ تاک خواست تا ۱۷ حساب کاربری به عنوان بخشی از تحقیقات این کشور درباره یورش حامیان ژائر بولسونارو، رئیس جمهور سابق برزیل به ساختمان‌های دولتی و ایجاد آشوب را مسدود کنند.

بر اساس اعلام دفتر دادستانی کل برزیل، در صورتی که این شبکه‌های اجتماعی درخواست مذکور را محقق نکنند، روزانه ۱۰۰ هزار رئال (۱۹ هزار دلار) جریمه خواهند شد. این نهاد همچنین تاکید کرد که «برای بازگرداندن حاکمیت قانون در برزیل» این اقدامات الزامی است.

حامیان بولسونارو دیروز (یکشنبه) در برازیلیا، پایتخت برزیل با نیروهای پلیس درگیر شده و به ساختمان کنگره ملی، کاخ ریاست جمهوری و دیوان عالی این کشور یورش بردند.

بر اساس برآوردهای اولیه، حدود ۵ هزار نفر در این ناآرامی‌های مشارکت داشتند. نیروهای امنیتی برای متفرق کردن افراد از گاز اشک‌آور و بمب‌های دودزا استفاده و کنترل این ساختمان‌های دولتی را از دست شورشیان خارج کردند. بیش از ۴۰۰ نفر نیز بازداشت شده‌اند. گفته می‌شود، شورشیان ممکن است با احکامی سنگین از جمله ۱۲ سال حبس روبه‌رو شوند.

لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس جمهور سوسیالیست برزیل که در انتخابات ریاست جمهوری این کشور، بولسونارو را شکست داده بود، اول ژانویه ۲۰۲۳ به طور رسمی کار خود را به عنوان رئیس جمهور برزیل آغاز کرد.

اختلاف آراء این دو نامزد، حدود ۲ میلیون رای بود. بولسونارو از تایید شکست خود و پیروزی لولا امتناع کرد و حامیان بولسونارو برای جلوگیری از آغاز به‌کار لولا، با جمعیت انبوه به خیابان‌ها و پادگان‌های نیروهای مسلح یورش بردند. بولسونارو اواخر دسامبر ۲۰۲۲ برزیل را به مقصد آمریکا ترک کرد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 965925