fpl
05 دی 1401 - 11:55

هوای اصفهان سالم است/ ۱۱ ایستگاه در وضعیت زرد

اصفهان- شاخص کیفی هوای اصفهان امروز پنجم دی‌ماه براساس داده‌های ۱۲ ایستگاه پایش فعال با میانگین ۶۳ وضعیت زرد و قابل قبول را نشان می‌دهد.

مسئول امور کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل و نقل شهرداری اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: میانگین شاخص هوای کلانشهر اصفهان در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هشت صبح امروز دوشنبه پنجم دی‌ماه براساس داده‌های دریافتی هشت ایستگاه شهرداری در وضعیت عادی و قابل قبول ثبت شد.

جمشید لقایی افزود: امروز شاخص هوا در ایستگاه انقلاب با عدد ۷۲، کردآباد با ۷۰، میدان باهنر با ۶۹، رهنان با ۶۸، محله ولدان (ورزشگاه میثاق) با ۶۲، فرشادی با ۵۵ و فیض با ۵۲ AQI وضعیت زرد و قابل قبول و میرزا طاهر با ۳۵ AQI وضعیت پاک را نشان می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: به افراد بسیار حساس و گروه‌های آسیب پذیر از جمله سالمندان، افراد دارای بیماری‌های ریوی و قلبی، زنان باردار و کودکان توصیه می‌شود که فعالیت سنگین در فضای باز را کاهش دهند.

به گزارش مهر، براساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست (منطقه اصفهان)، شاخص هوا در خیابان احمدآباد با ۸۶، استانداری با ۷۴، پروین با ۶۶ و رودکی با ۵۲ AQI در وضعیت قابل قبول ثبت شد. همچنان ایستگاه‌های بزرگراه خرازی، جی، باغ غدیر، دانشگاه اصفهان و خواجو قطع است.

اداره کل هواشناسی استان اصفهان نیز اعلام کرده با توجه به ورود سامانه سرد بارشی جدید از فردا به استان تا پایان هفته احتمال افزایش شاخص کیفی هوا در حد ناسالم ضعیف است.

امروز ایستگاه‌های پایش هوا سجزی با ۴۹ در وضعیت پاک و در شاهین شهر و مبارکه به ترتیب با ۵۶ و ۵۷ AQI در وضعیت قابل قبول بوده و مابقی ایستگاه‌ها در شهرهای مجاور اصفهان از جمله خمینی‌شهر، زرین‌شهر و منطقه صنعتی دولت آباد و کاشان نیز قطع است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 935383