fpl
12 آذر 1401 - 11:08

شاخص هوای اصفهان قابل قبول است

اصفهان- شاخص کیفی هوای اصفهان امروز دوازدهم آذرماه براساس داده‌های ۱۱ ایستگاه پایش فعال با میانگین ۹۲ وضعیت عادی و قابل قبول را نشان می‌دهد.

مسئول امور کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل و نقل شهرداری اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: میانگین شاخص هوای کلانشهر اصفهان در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هشت صبح امروز شنبه دوازدهم آذر ماه براساس داده‌های دریافتی ۹ ایستگاه شهرداری در وضعیت عادی و قابل قبول ثبت شد.

جمشید لقایی افزود: امروز شاخص هوا در ۲ ایستگاه کردآباد و بلوار کاوه به ترتیب با عدد ۱۲۱ و ۱۰۴ AQI وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه شاخص هوا در ایستگاه خیابان میرزا طاهر با ۴۸ AQI در وضعیت پاک است، ادامه داد: شاخص کیفی هوای ۶ ایستگاه دیگر در میدان انقلاب با ۸۹، رهنان با ۹۲، میدان فیض با ۹۰، میدان باهنر با ۹۱، محله ولدان (ورزشگاه میثاق) با ۸۶ و فرشادی با ۷۵ AQI در وضعیت قابل قبول قرار دارد.‌

شاخص هوای اصفهان قابل قبول است
شاخص کیفی هوا در ایستگاه‌های پایش شهرداری اصفهان، ۱۲ آذر

به گزارش مهر، براساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست (منطقه اصفهان)، شاخص ۲۴ ساعته هوای این کلانشهر در ۲ ایستگاه احمدآباد و پروین به ترتیب با ۱۱۹ و ۱۰۳ AQI در وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس ثبت شد. امروز ایستگاه‌های استانداری، رودکی، بزرگراه خرازی، جی، باغ غدیر، دانشگاه صنعتی و خواجو قطع است.

اداره کل هواشناسی استان اصفهان نیز اعلام کرد سکون جوی تا اواسط فردا یکشنبه در مناطق مرکزی و صنعتی به ویژه کلانشهر اصفهان ادامه دارد و در این شرایط افزایش غلظت آلاینده‌های جوی دور از انتظار نیست.

شاخص امروز هوای سجزی با ۸۸، شاهین شهر با ۶۵ و مبارکه با ۸۹ AQI وضعیت عادی و قابل قبول در این شهرها را نشان می‌دهد. ایستگاه پایش هوا در کاشان، خمینی‌شهر، زرین‌شهر و منطقه صنعتی دولت آباد نیز قطع است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 894429