fpl
27 آذر 1401 - 15:56

اوج‌گیری آلودگی هوای اصفهان/ هواشناسی هشدار سطح نارنجی صادر کرد

اصفهان- کارشناس اداره کل هواشناسی استان اصفهان از تشدید آلودگی هوا در این کلانشهر و مناطق صنعتی استان تا پایان هفته خبر داد.

مینا معتمدی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به خروج امواج ناپایدار از استان طی امروز، اظهار داشت: آسمان استان طی روزهای پیش رو کمی ابری تا نیمه ابری است و در مناطق پرتردد شهری و صنعتی با توجه به پایداری نسبی جو و نبود وزش باد قابل ملاحظه تداوم شرایط آلودگی هوا تا پایان روز چهارشنبه ۳۰ آذر پیش‌بینی می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: از امروز تا پایان هفته روند کاهشی دما و رطوبت هوا را در اکثر مناطق استان انتظار داریم.

کارشناس اداره کل هواشناسی استان اصفهان با اشاره به بارندگی‌های شبانه روز گذشته تا صبح امروز در استان، افزود: بیشترین میانگین بارشی به ترتیب از نجف آباد با ۴.۹، نطنز ۴.۱، دهاقان ۳.۷، مبارکه ۳.۲، شهرضا ۲.۳، دهق ۲.۲، خوانسار و اردستان ۱.۹، میمه ۱.۷، کبوترآباد ۱.۶، زرین شهر و ورزنه ۱.۲ میلیمتر، بوئین میاندشت یک میلیمتر و شهر اصفهان نیم میلیمتر بوده است.

معتمدی با اشاره به کاهش ۲ تا سه درجه‌ای دمای هوا طی ۲۴ ساعت آینده، اضافه کرد: بیشینه دمای هوای کلانشهر اصفهان در گرم‌ترین ساعات امروز به ۱۴ درجه سانتیگراد بالای صفر و کمینه آن بامداد فردا به یک درجه سانتیگراد زیر صفر می‌رسد.

وی افزود: فرودگاه شهید بهشتی اصفهان با دمای ۶ درجه سانتیگراد زیر صفر و خور و بیابانک با دمای ۱۷ درجه سانتیگراد بالای صفر به ترتیب سردترین و گرم‌ترین نقاط استان پیش‌بینی می‌شود.

هشدار سطح نارنجی هواشناسی اصفهان درمورد آلودگی هوا

به گزارش خبرنگار مهر، اداره کل هواشناسی استان اصفهان روز یکشنبه نسبت به تشدید سکون هوا تا پایان هفته جاری هشدار سطح نارنجی صادر کرد. هشدار سطح نارنجی صادر می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی رنگ جهت آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود.

برهمین اساس در اطلاعیه امروز هواشناسی استان آمده است: از بعد از ظهر فردا دوشنبه ۲۸ آذرماه تا اوایل روز پنجشنبه یکم دی ماه به سبب تشدید پایداری و سردی هوا در کلانشهر اصفهان و مناطق صنعتی استان، سکون نسبی و افزایش و انباشت غلظت آلاینده‌های جوی رخ خواهد داد که سبب کاهش کیفیت هوا در حد ناسالم برای عموم شهروندان به ویژه در ساعات اولیه روز می‌شود.

هواشناسی استان در این اطلاعیه توصیه کرده که لازم است تردد خودروها طی این مدت کاهش یابد و با اتخاذ تدابیر مدیریتی فعالیت واحدهای صنعتی کنترل و از افزایش غلظت آلاینده‌ها در حد بسیار ناسالم جلوگیری شود.

همچنین به همه شهروندان به ویژه گروه‌های آسیب پذیر از جمله افراد دارای بیماری‌های قلبی و ریوی، سالمندان، زنان باردار و کودکان توصیه شده که از تردد غیر ضرور و فعالیت فیزیکی و ورزشی در فضای باز بپرهیزند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 918120